Pavol Hammel - Dnes už viem

...Každá z múdrych žien to vie, už vie. Pavol Hammel (* 7. december 1948, Bratislava) je slovenský skladateľ, spevák, hudobník a producent.
Pochádza z muzikantskej rodiny. V útlom veku ho k hudbe priviedol otec, huslista v Slovenskom národnom divadle. V mladosti študoval hru na husle. Ako člen orchestra Železničiarskeho umeleckého súboru hrával pod vedením dirigenta na vystúpeniach ľudovky, klasiku a moderné tanečné piesne.
Ako šestnásťročný začal hrať na gitare, ktorá sa stala jeho hudobným nástrojom. V roku 1963 založil skupinu Prúdy. Prvú pieseň v skupine Prúdy s názvom „Spievam si pieseň“ zložil v roku 1965. O dva roky neskôr začína s Prúdmi hrať Marián Varga. Dvornými textármi kapely vtedy boli Kamil Peteraj a Boris Filan, s ktorými Pavol Hammel spolupracuje dodnes. Od roku 1972 nahral Hammel s Mariánom Vargom päť samostatných albumov.
V roku 1994 zakladá promotérsku agentúru Rock Pop Bratislava, v roku 1999 vzniká ďalšia s názvom Rock Production Bratislava, v ktorej pracuje dodnes. Okrem iného Pavol Hammel pôsobil aj v slovenskom hudobnom vydavateľstve Opus.
V roku 1976 absolvoval Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Je ženatý, má dve dcéry. Amatérsky sa venuje výtvarnému umeniu – maľbe a sochárstvu, na poli ktorých dosiahol niekoľko pozoruhodných úspechov. Žije v Bratislave-Devíne.
Pavol Hammel dňa 28. júla 1976 unikol pred takmer istou smrťou, keď po spoločensky prebdenej noci v Prahe zaspal a zmeškal dopoludňajší let do Bratislavy. Ocitol sa tak na listine pasažierov leteckej tragédie na bratislavských Zlatých pieskoch, ktorá si vyžiadala 77 obetí, a nechtiac spôsobil šok a chvíle úzkosti svojim najbližším. O niekoľko hodín nato, nič netušiaci, priletel do Bratislavy nasledujúcim lietadlom.

upic

Dátum: 24.10.11 8:30

Autor: gordon

Dĺžka: 3:36

Kategória: Hudba

Tagy: