Sovietská letecká moc (dokument)

Ihneď po vzniku Sovietskeho zväzu začala nová , boľševická vláda budovať na troskách cárskeho letectva letecké sily . Rusko síce prišlo o niektoré význačné konštruktérov , ktorí utiekli pred boľševikmi , ako bol napríklad Igor Sikorskij , objavila sa ale nová , v budúcnosti veľmi slávne mená , ako napríklad Tupolev , Polikarpov , Grigorjevič a začali vznikať nové typy lietadiel .

Keď Nemecko napadlo v júni 1941 Sovietsky zväz , bolo sovietske letectvo najmohutnejší na svete , aj keď väčšina jeho strojov nebola konštrukčne a parametre na úrovni doby as modernými nemeckými strojmi sa nemohla porovnať . Cez obrovské straty na začiatku vojny sa letecký priemysel rýchlo spamätal a začal Červenú armádu zásobovať čím ďalej kvalitnejšími strojmi . Lietadlá ako Tupolev
Tu- 2 , Iľjušin Il - 2 , Lavočkin La - 5 a 7 alebo Jakovlev Jak- 9 sa stali legendami .

Po druhej svetovej vojne boli ako na vývoj a konštrukciu nových lietadiel , tak aj na budovanie leteckých síl venované obrovské prostriedky , pretože vedúci predstavitelia ZSSR si uvedomovali , že vzdušná prevaha je základnou podmienkou úspechu v akomkoľvek vojnovom konflikte . A tak sa na nebi v Kórei objavili , k veľkému prekvapeniu amerických pilotov a dôstojníkov letectva , skvelé prúdové stíhačky MIG - 15 , nad Vietnamom potom MIG - 17 a MIG - 21 . Veľká pozornosť bola však venovaná aj ostatným druhom lietadiel , nech to boli bombardéry ( Tupolev Tu - 16 , Tu- 22 , Tu- 95 , Jakovlev Jak- 28 ) dopravné lietadlá ( Antonovy radu 20 , Iľjušin Il - 76 , Antonov An - 124 ) či vrtuľníky konštrukčných kancelárií Mil a Kamov .

upic

Dátum: 30.1.14 15:31

Autor: lucasinoo

Dĺžka: 1:00:21

Kategória: Film a tv

Tagy:

zobraziť viac ↓