† Zdieľanie spoločného osudu | Piaristický kostol sv. Fran

Http://www.evanjelizacia.eu/?name=medita... Ak máte záujem dostávať denné meditácie Ľubomíra Stančeka zdarma priamo na Váš e-mail, pošlite svoju e-mailovú adresu na: evanjelizacia@evanjelizacia.eu
Všetky meditácie na rok 2013/2014 nájdete tu: http://www.evanjelizacia.eu/?name=rok.20... | http://sk.gloria.tv/?media=505370 | http://www.dailymotion.com/video/x1abupc...
Kostol piaristov - Trenčín - história kostola:
Výstavbu kostola, ktorá sa začala v roku 1653, podporil ostrihomský arcibiskup Juraj Lippai. Jeho erb možno nájsť na viacerých miestach v kostole, pričom najnápadnejší sa nachádza nad hlavným vchodom. Ranobarokový Kostol sv. Františka Xaverského vysvätili v roku 1657. Dispozične vychádzal z predlohy stredoeurópskeho jezuitského chrámu, ktorého vzorom je Kostol svätého Františka Xaverského vo Viedni - jednoloďový kostol s vedľajšími nepriechodnými kaplnkami.
Priečelie kostola je symetrické s dvoma vežami ukončenými barokovými cibuľami. Vo výklenkoch vedľa vchodu sú sochy svätého Petra a Pavla. Do dnešnej podoby kostol prestavali po požiari v roku 1708. Po zrušení rehole jezuitov kostol a kláštor v roku 1776 prevzali piaristi, ktorí tu v tom istom roku zriadili gymnázium.
Vzácny interiér
Pri prestavbe najväčšími zmenami prešiel interiér kostola. V rokoch 1711 až 1713 ho Christoph Tausch, žiak talianskeho maliara Andreasa Pozzu, vymaľoval freskami, ktoré patria k najvýznamnejším iluzívnym dielam vrcholného baroka na Slovensku. Najpozoruhodnejšie sú fresky na klenbe hlavnej lode. Viažu sa k legende o patrónovi kostola, svätému Františkovi Xaverskému.
Dokladom vrcholného iluzívneho umenia je kupola vo vrchole s postavami evanjelistov, na fresku v kupole je treba pozerať z čierneho trojuholníka umiestneného na podlahe pod chórom. Ostatné časti fresky na klenbe hlavnej lode znázorňujú svätého Františka Xaverského, ako kľačí na oblaku obklopený anjelmi. Medený, bohato zlatený hlavný oltár pochádza z roku 1767.
Po jeho stranách sú korintské stĺpy, priestor nad oltárom vypĺňa obraz svätého Františka Xaverského. Bohato zdobených je aj šesť oltárov z rokov 1723 až 1735 v bočných kaplnkách. Zaujímavosťou Kaplnky svätého Jozefa je obraz svätého Františka Xaverského z roku 1710, v ktorého spodnej časti je zachytená veduta Trenčína. Umelecky hodnotné sú aj ostatné časti kostola: kazateľnica, spovednice, vyrezávané lavice.
Pod kostolom sú vybudované krypty (bežne nie sú prístupné), do ktorých pochovali významné cirkevné a svetské osobnosti Trenčína zo 17. až 19. storočia. Okrem iných tu uložili pozostatky Juraja Ilésházyho, veliteľov Trenčianskeho hradu a šľachticov z okolia. Zo severovýchodnej strany k objektu kostola prilieha trojposchodová baroková budova kláštora piaristov, ktorí v roku 1776 nahradili zrušený rád jezuitov.
Posledné zásahy
Základy kláštora a prvé kláštorné budovy postavili jezuiti v rokoch 1653 až 1662. Celý komplex prešiel postupným stavebným vývojom, počas ktorého pristavovali jednotlivé krídla tak, že sa rozšíril až k Palackého ulici. Posledné významné stavebné zásahy do kláštorného komplexu, v ktorom dnes sídli Piaristické gymnázium Jozefa Braneckého, sa uskutočnili začiatkom 20. storočia. Počas modernistickej prestavby pribudla vyhliadková veža, ktorá nie je prístupná verejnosti. Zaujímavosťou kláštora je rajská záhrada, zdobený refektár (pôvodne jedáleň) a miestnosť lekárne.
V bývalej lekárni je v súčasnosti predajňa náboženskej literatúry, takže návštevníci mesta si zaujímavú štukovú výzdobu môžu prezrieť zblízka.
Zdroj: http://trencin.sme.sk/c/7048994/oprava-p...

zobraziť viac ↓