Peter Sagan - BOH, po 2. etape TDF v žltom, aj zelenom

Sagan vyhral 2. etapu Tour de France, Gavíria necelé dva kilometre pred cieľom spadol.

Slovenský cyklista Peter Sagan triumfoval v 2. etape 105. ročníka Tour de France a získal žltý dres. Jazdec stajne Bora-Hansgrohe dosiahol svoj deviaty triumf na Tour a zároveň sa dostal aj na čelo bodovacej súťaže o zelené tričko. Presadil sa v záverečnom špurte menšej skupiny a cieľ rovinatej 182,5 km dlhej trati z Mouilleron-Saint Germain do La Roche-Sur-Yon preťal za 4:06:37 h. Na druhom mieste o pol kolesa skončil Talian Sonny Colbrelli z tímu Bahrain-Merida, tretí finišoval domáci Arnaud Demare (Groupama-FDJ).

Saganovi pomohol hromadný pád dva kilometre pred cieľom, v ktorom skončil napríklad víťaz úvodnej etapy Fernando Gaviria či ďalší z favoritov Michael Matthews. Dvadsaťosemročný Slovák tak dosiahol šieste tohtoročné víťazstvo a celkovo 107. v profipelotóne. Žltý dres si obliekol už v roku 2016.

Sagan má na čele celkového poradia šesťsekundový náskok pred druhým Gaviriom, tretí Colbrelli stráca o štyri sekundy viac. V bodovacej súťaži má na konte 104 bodov, o 26 viac ako jeho kolumbijský súper.

Rovnako ako úvodná etapa, aj tá nedeľňajšia bola určená pre šprintérov. Na 182,5 km trati bola jediná vrchárska prémia, no aj tá len najnižšej 4. kategórie a už po niekoľkých km po štarte. Opäť hral úlohu vietor a na cyklistov čakal v závere technický dojazd do cieľa. Na štarte nechýbal ani Američan Lawson Craddock z tímu EF - Drapac, ktorý si v prvej etape zlomil lopatku.

V pondelok je na programe tímová časovka na 35,5 km v okolí mesta Cholet.

"Som veľmi šťastný, ďakujem svojmu tímu. Dnešná etapa bola ťažká, bolo treba brzdiť a zasa sa rozbiehať. Som za žltý dres veľmi šťastný. Ďakujem priateľom a otcovi, ktorí prišli až zo Žiliny. Víťazstvo venujem synovi Marlonovi," povedal slovenský cyklista Peter Sagan v rozhovore bezprostredne po dojazde.

Etapu s cieľom v mestečku La Roche-sur-Yon naposledy vyhral tiež úradujúci majster sveta, rovnako ako Sagan. "História sa opakuje," zasmial sa Sagan.