Kubinka Tankové Muzeum

Vznik tankového múzea v Kubinke sa datuje 1. augusta 1938. V tento deň bol vydaný príkaz Výboru obrany pri Rade ľudových komisárov № 180, ktorý mal názov "O využití starých a nesériových tankov vo výzbroji Robotnícko-roľníckej červenej armády", čím na vedecko-výskumnom polygóne obrnených vozidiel a tankov v Kubinke pri Moskve vzniká múzeum bojových strojov (tanky, obrnené autá a samohybné delá). Základným cieľom múzea bolo oboznámenie sa s vlastnou i cudzou opancierovanou technikou konštruktérmi, poslucháčmi vojenských akadémií, ale tiež povzbudenie vlasteneckého cítenia príslušníkov armády. K najväčšiemu rozšíreniu počtov techniky dochádza v rokoch druhej svetovej vojny a to najmä koristnou technikou.


Až do roku 1972 boli jednotlivé exponáty umiestnené na otvorenom priestore, prikryté len plachtami. Začiatkom sedemdesiatych rokov minulého storočia boli postavené pavilóny, do ktorých bola technika následne umiestnená a v ktorých je dodnes. Až do roku 1996 bolo múzeum prístupné len výskumníkom, konštruktérom a príslušníkom armády. V uvedenom roku bolo múzeum vyňaté zo zostavy 38. vedecko-výskumného ústavu Ministerstva obrany Ruskej federácie a bolo otvorené pre návštevníkov.


Múzeum sa v súčasnosti rozkladá na ploche viac ako 12 hektárov (120.000 m2) pričom okrem výstavných pavilónov sa na ňom nachádzajú aj administratívne budovy, sklady a dielne. Múzeum vlastní viac ako 350 exemplárov tankov a bojových vozidiel, z ktorých 60 sa nenachádza v žiadnom inom múzeu na svete.


Celkovo je v súčasnosti (31.08.2015) v múzeu sedem pavilónov sprístupnených širokej verejnosti:
1. pavilón - ťažké tanky ZSSR
2. pavilón - stredné tanky ZSSR
3. pavilón - ľahké tanky ZSSR a technika výsadkových vojsk
4. pavilón - pásová a kolesová technika ZSSR
5. pavilón - tanková technika Veľkej Británie, Kanady a USA
6. pavilón - tanková technika fašistického Nemecka
7. pavilón - tanková technika krajín Európy a Japonska
8. pavilón nie je prístupný verejnosti, pretože sa v ňom vykonáva vedecko-výskumná činnosť na moderných typoch techniky.


Na základe Rozkazu Ministra obrany Ruskej federácie № 811 z 30.10.2014 došlo k zmene označenia múzea, ktoré sa stalo pobočkou novovzniknutého Vojenského vlasteneckého parku kultúry a oddychu Ozbrojených síl Ruskej federácie "Patriot" (Военно-патриотический парк культуры и отдыха Вооруженных Сил Российской Федерации «Патриот»). Po dokončení tohto megalomanského projektu v termíne do 27.12.2016 je plánované premiestnenie celého múzea do priestorov Parku Patriot.


Po osobnej návšteve múzea koncom augusta roku 2015 môžem zodpovedne prehlásiť, že múzeum v Kubinke sa po čiastočnej a stále prebiehajúcej rekonštrukcii hál, vstupu a celého areálu zaradilo štandartom k ostatným veľkým svetovým múzeám (teda okrem WC, tie sú údesné). Výraznou vadou z pohľadu fotografov je však nemožnosť legálne sa dostať v halách za vystavené exempláre, ako aj umiestnenie okien na halách priamo za exponátmi, čo výrazne sťažuje fotenie bežným fotoaparátom, či mobilom. Aj keď na druhej strane súčasné kvalitné fotoaparáty dokážu toto nepríjemné protisvetlo už viac-menej odeliminovať.

upic

Dátum: 1.12.18 12:16

Autor: jarda777

Dĺžka: 1:16:51

zobraziť viac ↓