Voľby ústavných sudcov zatienila kandidatúra Roberta Fica. Opozí

Voľby ústavných sudcov zatienila kandidatúra Roberta Fica. Opozícia ho tvrdo kritizuje BRATISLAVA / Téma voľby nových ústavných sudcov je na Slovensku zdá sa veľmi horúca. Diskusiu o jednotlivých uchádzačoch zatienila na poslednú chvíľu podaná kandidatúra expremiéra Roberta Fica. A opozícia ho zato tvrdo kritizuje. Navyše aj podľa sociologičky je verejnosť v prípade tohto človeka veľmi výrazne rozdelená na dve skupiny.Sociologička tvrdí, že diskusia na túto tému je ešte predčasná. Zoznam uchádzačov o tento prestížny post je ale poriadne dlhý. Kandidátov je až 40. Všetci, vrátane Roberta Fica, budú vypovedať pred ústavnoprávnym výborom už od 23. januára. "A samozrejme treba mať na zreteli, že návrh vyjde z parlamentu. Ale doslova čierneho Petra, nechcem povedať, že čierneho Roberta má v rukách pán prezident," uviedla sociologička Silvia Porubänová. "Jednoznačne zadefinovať dôvod, prečo Robert Fico chce ísť na ústavný súd, nie je možné," dodal Ján Baránek, politický analytik Polis.

Podľa poslanca Erika Tomáša Robert Fico nikde neodchádza. "Len chce byť v službách verejnosti už na inom mieste na ústavnom súde, ktorý je veľmi významnou inštitúciou na Slovensku," povedal.

Opozícia ale bije na poplach. Podľa nej expremiér uteká. Ľubomír Galko tvrdí, že ide o škandalóznu kandidatúru. "Robert Fico je v strese a už dlhodobo je v defenzíve. To je nonsens, takéto niečo nemôžeme dopustiť. Robert Fico, ak patrí na súd, tak tam patrí úplne z inej strany," povedal Ľubomír Galko, poslanec NR SR za SaS. "Robert Fico je zúfalý. On jednoducho vie, že raz skončí v base a chce sa tomu vyhnúť. A vie že, môže sa tomu vyhnúť tak, že keď sa stane sudcom ústavného súdu, 12 rokov bude mať imunitu," tvrdí Igor Matovič, poslanec NR SR za OĽaNO. "Určite je tam obava z toho, že ak sa zmení vládna garnitúra, že hrozí tam možno aj kriminalizácia niektorých súčasných politikov vládnej koalície," dodal Ján Baránek.

Erik Tomáš má pre rozhodnutie expremiéra iné argumenty. "Robert Fico má veľmi silný profesionálny životopis a možnosť kandidovať na ústavného sudcu sa naskytne len raz za dlhšie obdobie a táto chvíľa práve teraz prišla, tak preto sa takto rozhodol," uviedol Erik Tomáš.

Minister spravodlivosti ale túto voľbu sudcov ústavného súdu vidí v pozitívnom svetle. Tvrdí, že sa bude konať po novom a transparetne, aby sa poslanci aj verejnosť o jednotlivých kandidátoch mohli dozvedieť čo najviac. "Už mi predseda ústavnoprávneho výboru avizoval, že je sála pripravená na Župnom námestí. Čakáme verejnosť aj média na túto udalosť," povedal Gábor Gál, minister spravodlivosti SR. K jednotlivým kandidátom sa minister vyjadriť ešte nechcel. V strane Most Híd sa totiž dohodli, že najskôr sa budú o tom rozprávať na poslaneckom klube. Prezradil len to, že sú tam veľmi kvalitní ľudia. "Má aj prezident možnosť už teraz sa aktívne zapájať do tej diskusie, pýtať sa tých kandidátov. Tak som sám zvedavý ako jednotliví kandidáti obstoja," dodal Gál.

Opozícia však kritizuje aj otvorenú voľbu nových ústavných sudcov. "Transparentnejšia bude len v tom prípade, že poslanci vládnej koalície nepretlačia tajnú voľbu," informoval Ľubomír Galko. "Bude to taká transparentná fraška. Majú vystúpiť pred komisiou, Fico samozrejme bude najlepší, ale veľmi dôležitá je samotná voľba, keď tá bude tajná, tak načo nám všetko ostatné bolo," dodal Igor Matovič.

Ak by Robert Fico voľbou neprešiel, nastala by podľa Erika Tomáša podobná situácia, ako keď v roku 2014 neúspešne kandidoval za prezidenta. "A pokiaľ neprejde tým procesom voľby, lebo tých otáznikov je tam veľa. Tak zostáva predsedom strany Smer SD. A ideme plnou parou do volieb 2020," dodal Erik Tomáš.

Posledné slovo bude mať v tejto veci prezident Andrej Kiska. "Myslím, že sa bude snažiť vymenovať, tých najlepších kandidátov, akých dostane k dispozícii," povedal Ľubomír Galko. "Pevne verím, že pán prezident tomuto vábeniu diabla odolá," dodal Igor Matovič.