Zachráň internet (smernica EU, ktorá zasiahne aj teba)

Smernica o autorskom práve na jednotnom digitálnom trhu môže obmedziť možnosti kreatívneho vyjadrovania a slobodu na internete. 26. marca 2019 bude Európsky parlament hlasovať o prijatí návrhu smernice Európskeho parlamentu a rady o autorskom práve na jednotnom digitálnom trhu, voči ktorej sa postavila odborná i občianska spoločnosť, ako aj niektoré členské štáty EÚ. Rada Európskej únie spolu so zástupcami Európskeho parlamentu 13. februára 2019 schválila návrh smernice vrátane kontroverzných článkov 11 a 13, pri ktorých hrozí, že obmedzia používateľov internetu predbežným filtrovaním obsahu a zvýšia bariéru pre vstup novej konkurencie do sféry vyhľadávania a prezentácie spravodajského obsahu. Proti návrhu vystúpilo už niekoľko stránok ako napr. Wikipédia, ktorá bol nedávno na protest na deň nedostupná.

K nepodporeniu článku 13 sa zatiaľ prihlásili iba dvaja z trinástich zástupcov Slovenska v Európskom parlamente - Monika Beňová a Richard Sulík.

Diskusia o návrhu smernice prebehne v pléne v utorok 26. marca. Voľba by mohla byť v rovnaký alebo nasledujúci deň.

Celá smernica v slovenčine je tu: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/...

Ak chcete vyjadriť nesúhlas, môžete napísať poslancom, ktorí hlasovali za prijatie tejto smernice:

Pál Csáky
pal.csaky@europarl.europa.eu

Eduard Kukan
eduard.kukan@ep.europa.eu

Vladimír Maňka
vladimir.manka@europarl.europa.eu

Miroslav Mikolášik
miroslav.mikolasik@europarl.europa.eu

József Nagy
jozsef.nagy@europarl.europa.eu

Monika Smolková
monika.smolkova@europarl.europa.eu

Branislav Škripek
branislav.skripek@europarl.europa.eu

Ivan Štefanec
ivan.stefanec@europarl.europa.eu

Anna Záborská
anna.zaborska@europarl.europa.eu

Boris Zala
boris.zala@europarl.europa.eu

Jana Žitňanská
jana.zitnanska@europarl.europa.eu

A ak sa vám nechce písať mail, Pirátska strana Česka ho už pripravila pre vás:

"Vážený pán poslanec / pani poslankyňa,

po mesiacoch rokovaní sa blíži čas hlasovať o finálnej podobe Smernica o autorskom práve na jednotnom digitálnom trhu. Proti nej sa postavili odborníci vrátane zakladateľov internetu, ako ho poznáme, neziskové organizácie vrátane napríklad Electronic Frontier Foundation a ďalšie - ich vyjadrenia nájdete napríklad tu: https://saveyourinternet.eu/statements/. A so všetkými týmito osobnosťami aj ja a milióny Európanov veríme, že súčasný návrh prospeje len najväčším korporáciám, ublíži kreativite, tvorcom i mne ako bežnému užívateľovi a významne poškodí európsky trh i slobodu.

Zodpovednosť poskytovateľov presadzovaná skrz článok 13 nevedie k urovnaniu práv autorov. Nutne vedie k automatizovaným filtrom, ktoré sú náchylné na chyby, právne pochybné a otravné. Spoliehať sa na veľmi nedokonalé a drahé algoritmy v niečom tak citlivom, ako je prístup k nahrávaniu súborov na sieť, hrozí katastrofou pre slobodu slova aj ďalšie práva občanov EÚ. Sami si tiež kopeme hrob, keď znižujeme šancu ďalšieho rastu európskych platforiem a ich konkurencieschopnosť voči svetovým korporáciám.

Zároveň nemôžem súhlasiť s článkom 11. Pokusy spoplatniť odkazy už realizovalo Nemecko aj Španielsko a oba dopadli zle. Prosím, nezavádzajte tento chybný princíp na celoeurópsku úroveň. Čoskoro by totiž uškodil ako vydavateľom, tak užívateľom.

Na základe všetkých týchto dôvodov vás žiadam, aby ste nepodporil/a články 11 a 13 Smernice, ďakujem vám.

S pozdravom"

upic

Dátum: 22.3.19 11:44

Autor: nightly

Dĺžka: 1:53