Krádež digitálnej identity

V skutočnom svete je naša identita rozpoznateľná a chránená rôznymi inštitúciami prostredníctvom oficiálnych registrov. Ale ako je to na webe?

• Vo virtuálnom svete neexistuje inštitúcia, ktorá by zodpovedala za prideľovanie identity. Aby sme existovali v online prostredí, vytvárame si vlastnú digitálu identitu, ktorá pozostáva z osobného účtu, hesla, emailovej adresy, postov a iných stôp, ktoré po sebe vedome alebo nevedome nechávame.
• O krádeži identity hovoríme, keď niekto používa osobné údaje inej osoby na internete bez toho, aby o tom táto osoba vedela, s cieľom konať podvodne, poškodiť jej reputáciu či pripraviť ju o peniaze.
• Na diskreditáciu obete títo kriminálnici vytvoria falošný profil na sociálnych sieťach, falošný blog alebo falošný účet na odosielanie správ. Aby sa mohli vydávať za svoju obeť, najprv o nej získajú informácie a dáta v podobe fotografií, zoznamu priateľov, ich názorov a podobne. Z aktuálneho účtu obete a potom v ich mene rozošlú ohováračské poznámky. V závislosti od povahy informácií, ktoré sa im o obeti podarilo získať (vrátane najmä bankových údajov), potom vykonávajú v ich mene rôzne operácie, ako napríklad otvorenie bankového účtu, uzatvorenie zmluvy s telefonickým operátorom či dokonca uzatvorenie zmluvy o pôžičke.

Takýto hacker je bezpochyby zločinec. No je najmä v záujme používateľov internetu chrániť sa pred ním dostatočným zabezpečením prístupu k svojim účtom a osobným údajom. Preto nikdy nezabudnite, že svoje údaje treba uchovávať vždy pod zámkom a kľúčom!

Viac sa dozviete a naučíte sa chrániť na www.nehacknutelni.sk

upic

Dátum: 27.3.19 13:57

Autor: photonix

Dĺžka: 1:17

zobraziť viac ↓