Mrože sa vrhajú na ostré skaly do istej smrti

Začiatkom apríla sa na službe Netflix objavil nový film známeho britského prírodovedca a dokumentaristu Davida Attenborougha. Internetom sa krátko po jeho premiére začali šíriť zábery, ktoré vyvolali u verejnosti vlnu znepokojenia. Vidieť na nich možno mrožov, ktorý skáču a padajú z vysokých strmých útesov na ostré skaly, kde ostávajú vo veľkom počte nehybne ležať. Filmári tvrdia, že príčinou sú klimatické zmeny, nakoľko by za normálnych okolností bol na skalách ľadovec. Odborníci však oponujú.

Dokumentárny film Davida Attenborougha zožal po premiére pomerne pekný úspech. Do pozornosti médií sa však dostal najmä kvôli scénam s mrožmi zo severovýchodnej časti Ruska. Mohutné cicavce sa tu vo veľkom počte sústredili na okrajoch vysokého a strmého útesu. Zábery ďalej ukazujú, ako mrože padajú, alebo dokonca skáču dole útesom na ostré skaly, kde vo väčšine prípadoch ostávajú nehybne ležať. Na krátkom úseku pobrežia sa tu podľa filmárov nachádzajú asi 2-3 stovky nebohých zvierat.

Tvorcovia dokumentu Our Planet tvrdia, že príčinou tohto nezvyčajného správania sú klimatické zmeny. V dokumente hovoria, že mrože sa na vrchol strmého útesu dostali potom, ako pre ubúdajúce množstvo ľadu stratili svoje prirodzené územia. Keď sa chcú potom z útesu vrátiť späť do mora, kvôli zlému zraku nevedia odhadnúť výšku útesu a bezhlavo skáču v ústrety smrti. Navyše sa mrože snažia dostať k zraneným o pomoc volajúcim jedincom, ktorý pád z veľkej výšky prežili.

upic

Dátum: 11.4.19 16:54

Autor: bosstonmarsden

Dĺžka: 2:18