Ján Kuciak Ako veksláci, eštebáci a privatizéri rozkrádali štát

Upravené a použité z článkov Jána Kuciaka

Väčšina veľkých ekonomických podvodov mala požehnanie z najvyšších politických kruhov. Novodobí nepoctiví zbohatlíci sa k mnohému priučili ešte pred rokom 1989. Do podvodov sa zapájali ľudia, ktorí vedeli zarobiť veľké peniaze už v socializme.

Kollár, Kmotrík, Poor
Boli to predovšetkým čašníci, pumpári, mäsiari a veksláci, čiže ľudia pracujúci v maloobchode alebo službách, ktorí poznali celý dodávateľsko-odberateľský reťazec.

Lexa, Lorenc, Haščák, Široký, Čičmanec, Rosina, Danko, Rezeš
Veľkú výhodu mali aj nadštandardne odmeňovaní príslušníci tajných služieb či nomenklatúrne kádre.

Privatizéri dostali výhodne štátne podniky a tie veľmi rýchlo zadlžili, lukratívne aktíva previedli na dcérske spoločnosti.

Fiľo SCP Ružomberok
Štát tak nedostal za svoj majetok dohodnutú sumu a navyše po nových majiteľoch zostali dlhy. K tomu treba prirátať aj prípady, keď časť privatizovaných podnikov mali dostať aj zamestnanci. Nakoniec však vlastníctvo získali len manažéri alebo úplne iní ľudia s dobrými kontaktmi na politikov.

Mečiarova privatizácia
Vrcholom tohto divokého obdobia v druhej polovici 90. rokov bolo doslova rozdávanie úverov pre spriaznených podnikateľov. Štátne banky v tom čase ešte nefungovali štandardne a pôžičky poskytovali na základe konexií.

Banky si vôbec nezabezpečovali svoje úvery a k veľkej časti sa nikdy ani nedostali. Po biznismenoch, napojených na politické strany, nakoniec zostali nesplatené úvery za viac než 100 mld. korún.

Majský
Keď podnikavci dostatočne ohlodali štátny majetok na rad prišli súkromné úspory. Keď sused, známy alebo rodina investoval 100-tísíc korún a zarobil tam 40 percent na úrokoch z vložených peňazí, tak to chceli aj ostatní. Mnohí pritom investovali celoživotné úspory.

Kaliňák, Počiatek , Kočner, Bašternák a ďalší
Keď podvodníci zistili, že už nemôžu robiť svoje kšefty úplne „na hulváta“ objavili daň z pridanej hodnoty (DPH) alebo spotrebné dane z tabaku či alkoholu. Ide o najväčší zdroj príjmov štátnej kasy.

To, že organizovaný zločin sa posunul o level vyššie, dokazujú napríklad kauzy kyselinári alebo Mikuláš Vareha. „Robili to sofistikovaným spôsobom, pričom zrejme spolupracovali so zamestnancami daňových úradov,“ a polície a súdmi

Posledným trendom v podvodoch je okrádanie a zneužívanie eurofondov.

upic

Dátum: 20.10.20 11:52

Autor: juliusgulius

Dĺžka: 13:33

zobraziť viac ↓