Špeciálna jednotka OMEGA a ich závodné drony

Borci ktorí v civilnom živote lietali na závodných dronoch si našli svoje uplatnenie v jednotke OMEGA.

Zábava za pár "šupov" premenená v zabíjanie 1/ Pred vojnou pretekali s drony pre zábavu, teraz ich používajú na boj. Ukrajinci ukázali zábery, na ktorých jedna z ich špeciálnych jednotiek útočí na Rusov samovražednými strojmi, vlietavaním do zákopov alebo priamo do obrnencov.

Nahrávky zverejnila ukrajinská Národná garda. Údajne ich vyrobili vojaci špeciálnej jednotky Omega. Jednotka bola sformovaná pred vojnou, aby plnila prieskumné úlohy v tyle nepriateľa a ďalšie špeciálne operácie. Sú tu tiež nadšenci do dronov, ktorých schopnosti sú nesmierne cenné.
Letie priamo na Rusov Ako ukazujú zverejnené zábery, vytvorili viac malých samovražedných dronov, založených na veľmi rýchlych a obratných závodných strojoch, ovládaných okuliarmi pre virtuálnu realitu. Obsluha môže mať pocit, ako by osobne sedela v drone, ktorý ovláda.
Stroje tohto typu sa bežne používajú v civilnom svete na zábavu a dokonca aj v profesionálnych súťažiach. Ich konštrukcia je modulárna. Ukrajinci tvrdia, že tie, ktoré boli použité na útok na Rusov, boli vyrobené z jednoduchých dielov bežne dovážaných z Číny a neboli drahé.
Ukrajinci ku každému z nich pripevnili nejakú hlavicu, či už v podobe granátu, alebo mierne upravenej časti protitankového granátometu.
Tieto typy samovražedných ex-nájazdníkov sa na frontovej línii používali už od leta 2022. Aspoň vtedy sa objavili prvé jednotlivé nahrávky. Teraz však skupina Omega zverejnila celú kompiláciu početných zásahov, ktoré naznačujú väčší rozsah použitia.
Tie, ktoré boli na internet nahrané v posledných dňoch roku 2022, boli údajne urobené o niekoľko dní skôr v oblasti Avdijevky na Donbase. Skupina Omega sa zrejme podieľala na odrazení ďalšieho z nekonečného radu ruských útokov na ukrajinské obranné pozície v okolí mesta.
https://www.mojevideo.sk/video/39b1b/pre...
Zverejnené zábery ukazujú, že na útoky na ruské vozidlá boli použité najmä malé bezpilotné drony. To umožňuje zásahy zozadu, kde boli otvorené dvere do priestoru pre posádku, alebo zboku v relatívne zraniteľných a zle pancierovaných častiach trupu.
Vzhľadom k malým hlaviciam drony s najväčšou pravdepodobnosťou nespôsobili jediným úderom nejaké katastrofálne škody, ale mohli zabiť a zraniť vojakov prepravovaných v BVP a vyradiť z boja ich samotné.
Okrem toho sú na kompilácii záberov z útokov dronov jednotky Omega vidieť aj pokusy o vletnutie do ruských zákopov. V tomto konkrétnom prípade je najpravdepodobnejšie, že explodovali skôr pri vchode do krytu, než niekde hlboko vo vnútri.
Lacný spôsob boja Tieto typy bezpilotných lietadiel nie sú žiadnou prevratnou novinkou, pretože upravené civilné bezpilotné lietadlá sú bežnou súčasťou ukrajinskej frontovej línie. Ich spektrum siaha od prieskumných misií až po letecké údery s použitím zvrhnutých granátov.
Sú však ukážkou ukrajinskej vynaliezavosti a schopnosti rozsiahlo využívať civilné riešenia. Ukrajinskí predvojnoví civilní letci s drony sa široko zapojili do boja proti Rusom a do podpory armády. Mnohí z nich slúžia ako "piloti" v uniforme a sú nesmierne cennými špecialistami.
Dobrý pilot dronu je použiteľný aj pri strate dronu. Piloti sú použiteľní po mnoho rokov, a to aj napriek neustálej protiakcii ruských jednotiek rádioelektronického boja, ktoré narúšajú komunikáciu a snažia sa zničiť miesta, odkiaľ sú drony riadené, rovnako ako to robia Ukrajinci.
Samozrejme sú tiež vojenské drony podobnej veľkosti a účelu. Ako napríklad americký Switchblade 300, ktorý bol Ukrajincom dodaný z USA. Ukrajinskí vojenskí predstavitelia však na nich majú nejednoznačný názor.
Ukrajinci uznávajú, že Switchblade fungujú presne tak, ako je v ich dátach. Lenže základný typ Switchbalede 300 váži celý len 2,5 kg ale nevýhodou je menšia hlavica a predovšetkým cena – kus stojí cca 6000 USD.
Hlavica Switchblade 300 je porovnateľná s ručným granátom. Poloamatérske zariadenia typu, ktorý používa jednotka Omega, majú ponúkať podobný výkon za zlomok tejto sumy (niekoľko stoviek dolárov). Napriek tomu nič nenasvedčuje tomu, že by ich Ukrajinci používali masovo.
Konštrukcia takých dronov a ich následné ovládanie vyžaduje špecifické zručnosti, ktoré nie sú bežné. Krátky dosah niekoľkých kilometrov navyše vyžaduje, aby bol nepriateľ veľmi blízko, aby mohol vykonať účinný útok. To všetko z neho robí pomerne ťažko použiteľnú zbraň.
Hoci v diverzných operáciách rôzneho druhu môže mať veľký potenciál, na ktorý sa jednotka Omega teoreticky špecializuje.
Zdroj: https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/...




upic

Dátum: 6.1.23 13:26

Autor: angerfistt

Dĺžka: 0:19

zobraziť viac ↓