Ako fungujú eurofondy europrojekty LIFE?

Ako fungujú eurofondy europrojekty LIFE? Poberaním tohto typu dotácii sa preslávilo najmä združenie BROZ. Istý zamestnanec MŽP, ktorý sa už na korupciu nemohol dívať upozornil na zaujímavý dokument ministerstva na ktorom je podpísaný Budaj. Jedná sa o dokument s názvom: „Mechanizmus čerpania finančných prostriedkov na spolufinancovanie projektov LIFE zo štátneho rozpočtu“. Stručne tu zhrniem čo sa v danom dokumente píše. Európska komisia financuje tieto projekty vo výške 60 percent a ministerstvo vo výške 38 percent a 2 percentá si musí daná mimovládka zohnať z vlastných zdrojov. Navzdory tomu, že tento dokument je zameraný najmä na spolufinancovanie, hovorí sa tak aj o fungovaní celého dotačného systému. Najprv musí prísť mimovládka na príslušné sekcie ministerstva. Ministerstvo mimovládka a štátna ochrana prírody sa vzájomnou konzultáciou dohodnú ako má projekt vyzerať čo bude jeho predmetom a kto sa na ňom bude podieľať. Všetko sa nastaví samozrejme tak aby sa dobre nakradlo, veľa peňazí za málo muziky. Definitívne sa projekt schváli na národnej úrovni podpisom ministra. Po podpise ministra to ešte vyžaduje formálne pasívne schválenie európskej komisie. Kontrolu toho či boli tieto dotácie vynaložené na to čo mali byť a či skutočne boli dané práce odrobené, nevykonáva európska komisia ako klamal Michal Kiča, ale samotná sekcia ministerstva životného prostredia.
Tak už som prišiel na to, prečo BROZ pýta peniaze na podporu mokradí a podobne. Podmienkou programu LIFE je to spolufinancovať vo výške 2 percent z vlastných zdrojov peňazí.
Bývalý štátny tajomník ministerstva ŽP Michal Kiča v novembri roku 2021 rozhovore pre Týždeň povedal, že MŽP tieto projekty neschvaľuje ani nekontroluje, že MŽP s projektami prakticky nič nemá spoločné, že MŽP pri BROZe nie je v konflikte záujmov, pretože všetko schvaľuje a kontroluje európska komisia. Kiča je čisté zlo, je to človek ktorý okrem klamania nič iné nedokázal.
V dokumente sa hovorí tiež o dôležitej terminológii „koordinujúci príjemca“ a „pridružený príjemca“. Koordinujúci príjemca je organizácia ktorá priamo dostane peniaze na bankový účet a celému projektu šéfuje. Pridružený príjemca sú ďalšie organizácie, ktorých je pri jednom projekte niekoľko, dostanú peniaze od koordinujúceho príjemcu aby im urobil svoju časť projektu. BROZ je zväčša v roli koordinujúceho príjemcu. V projektoch bagrovania Dunaja je Výskumný ústav vodného hospodárstva koordinujúci príjemca a BROZ pridružený príjemca.
Video bolo vytvorené pomocou softvéru prevodu textu na reč.

https://www.mojevideo.sk/video/361d8/exm...

https://www.minzp.sk/files/sekcia-enviro...

upic

Dátum: 23.8.23 11:37

Autor: ondrej29

Dĺžka: 2:55

zobraziť viac ↓