“Pravda nebola dôležitá,” hovorí advokát Ribár o vynucovaných priznaniach

V minulosti Denník N advokáta Ribára uznával a urobil s ním rozhovor, dnes sa denník N otočil proti nemu

Tlak na obžalovaných, tlak na svedkov, nezákonné praktiky, neľudské podmienky vo výkone väzby, mučenie aj smrť. Tieto výrazy padajú vo vyjadreniach advokátov, politikov, ale aj ľudí, ktorí na vlastnej koži zažili väzbu. Nejde iba o politicky exponované prípady, ale aj o “obyčajných” ľudí v “bežných” trestných kauzách.

“Akýkoľvek tlak na priznanie a spoluprácu je nezákonný nátlak. Vy nesmiete byť nútený k tomu, aby ste sa priznali alebo vypovedali. A mnohokrát po takomto tlaku ľudia vypovedajú. Lebo sa v podmienkach väzby zlomia. Ja som takú väzbu zažil, chápem ich,” hovorí advokát Martin Ribár, ktorého trestná mašinéria držala nezákonne vo väzbe dlhých osemnásť mesiacov.

Dodáva, že tento tlak jednoducho niektorí ľudia nevydržia. Ale potom prichádza ďalší krok. “Človek vo väzbe je absolútne závislý na vyšetrovateľoch a na tom, čo mu dovolia. Tak vypovedá to, čo by mu pomohlo. Prieskum Slovenskej advokátskej komory hovorí, že obvinených vo výkone väzby navštevovali operatívni pracovníci a nosili im výpovede. Aby vypovedali správnym a želaným spôsobom,” vysvetľuje Martin Ribár s tým, že informácie nemá iba zo svojho vlastného prípadu, ale aj z konaní, kde je činný ako advokát.

upic

Dátum: 8.12.23 14:12

Autor: miloslav8

Dĺžka: 30:57

Krajina: Slovensko 🇸🇰

Kategória: Šokujúce

Tagy:

zobraziť viac ↓