Zbierka zaujímavých zapaľovačov zo začiatku a polovice 20-teho storočia

Zberateľ Jad Fardoun z kanála „Histoire d’une Flamme“ predstavuje svoju zbierku starých zapaľovačov. Má tam zaujímavé kúsky z rokov 1910, 1912, 1920, 1938, 1950 a iné. Vo všeobecnosti platí, že zapaľovače z týchto rokov boli často veľké a ťažké, s kovovým telom a mnohé mali aj zdobený povrch alebo unikátne tvary. Boli to často luxusné kusy, ktoré boli viac než len nástrojom na zapálenie, ale aj módnym a spoločenským symbolom. Mali rôzne technológie, od klasických benzínových zapaľovačov až po skutočne unikátne kusy s plynovými mechanizmami.

Benzínové zapaľovače fungovali na podobnom princípe ako klasické benzínové zapaľovače dnes. Mali nádržku na benzín a iskru na zapálenie.

Zapaľovače s plynovými mechanizmami z tejto doby používali stlačený plyn, ako je bután, na vytváranie plameňa. Tieto zapaľovače boli spoľahlivejšie ako niektoré staršie modely na benzín.

S nástupom automobilov sa objavili aj zapaľovače navrhnuté špeciálne pre použitie v autách. Tieto zapaľovače často prichádzali s unikátnymi montážnymi systémami, ktoré umožňovali ich umiestnenie v interiéri vozidla. Každý zapaľovač bol v tom čase výnimočný vďaka svojmu dizajnu a funkcionalite.

zobraziť viac ↓