Teroristický útok v Rusku (drsné zábery)

Teroristický útok v Ruskom meste Krasnogorsk (neďaleko Moskvy) z 22.03.2024 si vyžiadal najmenej 115 obetí a stovku ranených. Odohral sa v Crocus City Hall, kde sa malo konať vystúpenie rockovej kapely Piknik.
V budove zaznel aj výbuch a momentálne je v plameňoch asi tretina budovy.

Pred teroristickým útokom v Moskve varovali americké tajné služby ešte 7. marca, podľa vtedy publikovaných informácií očakávali útok v najbližších 48 hodinách.

Veľvyslanectvo Spojených štátov v Moskve vtedy vyzvalo svojich občanov, aby sa vyhýbali veľkým verejným zhromaždeniam v ruskom hlavnom meste. K výzve sa následne pripojili aj veľvyslanectvá ďalších krajín.

Putin tento týždeň varovanie amerických diplomatov odmietol ako vyhrážanie a pokus Západu "zastrašiť a destabilizovať našu spoločnosť".

Zodpovednosť za útok odmietli Ruské dobrovoľnícke zbory, polovojenská organizácia Légia slobody Ruska a aj Ukrajina samotná.

Varovanie súviselo s ISIS
Agenti Federálnej bezpečnostnej služby FSB nedávno zatkli viacero údajných teroristov spojených s ISIS. Nezávislej televízii Dožď to povedal investigatívny novinár Christo Grozev, reportuje Meduza.

Varovanie americkej vlády pred útokmi v Moskve sa podľa Grozeva týkalo aktivít provincie Chorásán, regionálnej odnože teroristickej skupiny Islamský štát pôsobiacej v južnej a strednej Ázii, predovšetkým v Afganistane.

Grozev zároveň uviedol, že ruská vojenská rozviedka "z nejakého dôvodu" cvičila mladíkov privezených z Afganistanu do Ruska, píše Meduza.

Ak sa ukáže, že dnešný útok vykonala ISIS-K, povedal Grozev, záhadou je, prečo sa rozhodla zaútočiť na Rusko práve teraz. Vyslovil tiež domnienku, že FSB môže byť motivovaná "vymyslieť falošnú dôkazovú stopu", ak bude pripísanie viny ťažké a Kremeľ bude naďalej odhodlaný uskutočniť ďalšie kolo mobilizácie v Rusku.

upic

Dátum: 23.3.24 12:54

Autor: sokol1994

Dĺžka: 0:29

Krajina: Rusko 🇷🇺

Kategória: Šokujúce

Tagy:

zobraziť viac ↓