Extrémne pristávanie Airbusu A321-251NX s protivetrom na letisku na Madeire

Jedno z najdivokejších pristátí na Madeire. Toto lietadlo, našťastie, nemalo na palube žiadnych cestujúcich, inak by sa poriadne zapotili. Letisko na Madeire, oficiálne nazývané Letisko Cristiano Ronaldo Madeira, sa nachádza na ostrove Madeira, ktorý je súčasťou Portugalska. Toto letisko je jedným z najneobvyklejších a technicky najnáročnejších letísk na svete kvôli svojej polohe a charakteristikám.
Pristávacia dráha letiska je zvlášť známa svojou špecifickou konštrukciou. Pretože ostrov Madeira je hornatý a obklopený Atlantickým oceánom, inžinieri museli vyriešiť problém nedostatku priestoru na konštrukciu tradičnej dlhej pristávacej dráhy. Preto bola vybudovaná špeciálna pristávacia dráha, ktorá je umiestnená na umelom pobreží vytvoreného náplavom, čo umožňuje dostatočnú dĺžku pre bezpečné pristátie väčších lietadiel.
Táto pristávacia dráha je známa svojimi technickými výzvami, najmä kvôli veterným podmienkam a turbulentným výbojom vzduchu, ktoré sú bežné v tejto oblasti. Piloti potrebujú špeciálne školenie a certifikáciu na pristávanie na tomto letisku kvôli jeho náročnosti. Okrem toho je dráha vybavená pokročilými navigačnými a bezpečnostnými systémami na minimalizáciu rizika počas pristátia.
Samotné letisko je moderné a dobre vybavené, s kapacitou na obsluhu miliónov cestujúcich ročne. Ponúka širokú škálu služieb a zariadení pre cestujúcich, vrátane obchodov, reštaurácií, požičovní áut a ďalších dopravných možností.
Letisko na Madeire je dôležitým dopravným uzlom pre tento ostrov a prispieva k rozvoju turizmu a hospodárstva regiónu. Je tiež považované za technický zázrak kvôli svojim jedinečným konštrukčným riešeniam a bezpečnostným štandardom.

upic

Dátum: 29.3.24 12:07

Autor: loktibrada

Dĺžka: 0:57

zobraziť viac ↓