Vedec Carl Sagan vysvetľuje, ako už starovekí Gréci vedeli, že Zem nie je plochá

Vedec Carl Sagan v tomto archívnom videu vysvetľuje, ako grécky matematik Eratosthenes z Kyrény prišiel na to, že naša Zem musí byť zakrivená a nie je plochá.

Eratosthenes si všimol, že v meste Syene (dnešný Asuán v Egypte) boli v pravé poludnie počas letného slnovratu slnečné lúče presne kolmé na zemský povrch, čo znamenalo, že objekty nevrhali tieň. Avšak v rovnakom čase v Alexandrii, ktorá leží severne od Syene, objekty vrhali tieň, čo naznačovalo, že povrch Zeme je zakrivený.

Základom jeho výpočtu bolo meranie uhla tieňa obelisku v Alexandrii. Zistil, že tento uhol bol približne 7,2 stupňa, čo je 1/50 z plného kruhu (360 stupňov). Eratosthenes predpokladal, že vzdialenosť medzi Alexandriou a Syene je približne 800 kilometrov, čo získal z vtedajších cestovných správ.

Použitím týchto informácií vykonal nasledujúce výpočty:

1) Ak je uhol 7,2 stupňa 1/50 z plného kruhu, potom celý kruh (obvod Zeme) by mal byť 50-krát väčší, než vzdialenosť medzi Alexandriou a Syene.

2) Preto vypočítal obvod Zeme ako 50 x 800 kilometrov, čo je 40 000 kilometrov.

Táto metóda bola pozoruhodne presná, vzhľadom na dostupné nástroje a znalosti v jeho dobe. Skutočný obvod Zeme je približne 40 075 kilometrov. Tento experiment a výpočty Eratosthena nielenže potvrdili sférický tvar Zeme, ale aj poskytli pomerne presný odhad jej obvodu, čím prispeli k rozvoju geografie a astronómie v starovekom svete.

Na videu bol vedec Carl Sagan, bol to významný americký astronóm, astrofyzik, astrobiológ a popularizátor vedy. Narodil sa 9. novembra 1934 v Brooklyne, New Yorku, a zomrel 20. decembra 1996 v Seattli, Washingtonu. Sagan bol známy svojimi rozsiahlymi výskumami v oblasti planetárnej vedy a prispel k misiám NASA, najmä k výskumu planét ako Mars a Jupiter. Bol vedúcou postavou v projekte Voyager, kde sa podieľal na vytvorení Zlatých platní, ktoré nesú informácie o Zemi a ľudskej civilizácii do medzihviezdneho priestoru.

Video bolo nadabované pomocou AI, link tu: https://t.ly/rKS8J

upic

Dátum: 9.6.24 17:40

Autor: v4v

Dĺžka: 2:13

zobraziť viac ↓