Ukrajinské sankcie začínajú fungovať a ruské čerpacie stanice sú zaplavené obrovskými radmi po tom, čo útoky dronov vyradili z prevádzky viacero rafinérií. V Prímorskom kraji sa rady tiahnu kilometre. V Zabajkalskom kraji sa palivo predáva iba na kupóny. Dokonca aj na Kryme dochádzajú zásoby.
Ceny ruského plynu prudko vzrástli do nových výšin
Veľkoobchodné ceny benzínu v Rusku dosiahli v uplynulom týždni historické maximá . 18. augusta obchodovanie na Petrohradskej medzinárodnej burze tovarov zvýšilo národný index AI-92 o 1,33 percenta na 71 516 rubľov (885 dolárov) za tonu. Na burze, ktorá odráža priemerné náklady na palivo v hlavných rafinériách krajiny, cena AI-95 vzrástla o 2,19 percenta na 80 430 rubľov (995 dolárov).
Predchádzajúci rekord pre AI-92 bol stanovený takmer pred dvoma rokmi, v septembri 2023. AI-95 dosiahol svoj vrchol naposledy necelý týždeň predtým, 12. augusta, keď cena stúpla nad 80 500 rubľov (997 dolárov) za tonu. To bol už piaty (!) rekord od začiatku mesiaca.
Čo spôsobuje tento nárast?
Tieto prudko rastúce ceny sú priamym dôsledkom vojny na Ukrajine. Ukrajinské drony pravidelne zasahujú ruské rafinérie, čím ich čiastočne alebo úplne vyraďujú z prevádzky.
Od začiatku augusta útoky poškodili kľúčové jednotky v rafinériách spoločnosti Rosnefť v Rjazani, Novokujbyševsku a Saratove . Medzi ďalšie ciele v tomto mesiaci patria rafinéria Afipsky v Krasnodarskom kraji, rafinéria Uchta spoločnosti Lukoil v republike Komi, čerpacia stanica Unecha v Brjanskej oblasti (kľúčový článok ropovodu Družba), rafinéria Volgograd spoločnosti Lukoil a ďalší závod v Krasnodarskom kraji, Slavjansk ECO .
Podľa agentúry S&P Global boli len za posledný týždeň zasiahnuté rafinérie s kombinovanou kapacitou približne 1,5 milióna barelov denne. Zdroj z odvetvia pre Kommersant uviedol , že situácia je obzvlášť kritická, pretože sa zhoduje s vrcholným sezónnym dopytom z letného cestovania a nadchádzajúcou úrodou. Nezávislí hráči na trhu, dodal zdroj, „nemajú takmer žiadne zostávajúce zásoby“.
Prevádzkovatelia rafinérií nezverejnili rozsah škôd, ale zdroje agentúry Reuters odhadujú , že opravy v závodoch spoločnosti Rosneft v Rjazani a Novokujbyševsku by mohli trvať približne mesiac. Denník The Bell tiež informoval o rozsiahlych škodách v rafinérii Saratov. Tieto tri závody spolu predstavujú približne 14 percent ruskej rafinérskej kapacity.
Úradníci sa snažili obmedziť následky. Koncom júla Rusko zaviedlo vývozné obmedzenia pre spoločnosti, ktoré ročne vyrábajú viac ako milión ton benzínu. 14. augusta podpredseda vlády Alexander Novak podporil návrh ministerstva energetiky na predĺženie embarga do septembra.
Ako však poukázal denník The Bell, objemy stratené v dôsledku útokov dronmi ďaleko prevyšujú týždenný ruský export benzínu (40 000 – 50 000 ton), čo znamená, že opatrenia nestabilizovali trh. Aby toho nebolo málo, vývoz benzínu v rámci medzivládnych dohôd so „priateľskými“ krajinami je stále povolený, povedal pre Kommersant riadiaci partner spoločnosti Proleum Maksim Djačenko.
Kedy začnú ceny klesať?
Odborníci sú rozdelení.
Kirill Bachtin, hlavný analytik spoločnosti BCS World of Investments, pre Kommersant povedal , že veľkoobchodné ceny „možno už dosiahli lokálny vrchol“ – za predpokladu, že nedôjde k ďalším výpadkom.
Sergey Frolov, riadiaci partner spoločnosti NEFT Research, však argumentoval, že „ceny s najväčšou pravdepodobnosťou nezačnú klesať minimálne ďalší mesiac“. Očakáva stabilizáciu do októbra, keď sa skončí dovolenkové cestovanie a sezóna zberu úrody.
Zdroje agentúry Reuters medzitým varovali , že Rusko by mohlo v auguste až septembri čeliť fyzickému nedostatku benzínu (v niektorých regiónoch sa tak už stalo ), čo zvyšuje riziko opakovania palivovej krízy z rokov 2021 a 2023. To by mohlo menších hráčov na trhu dotlačiť k bankrotu, pretože nezávislé čerpacie stanice sú prvé, ktoré stratia ziskovosť, keď sa zásoby vyčerpajú.
Ak budú ceny naďalej rásť, možnosti vlády sú obmedzené. Podľa denníka The Bell medzi možné opatrenia patrí zákaz vývozu aj do spriaznených krajín (za cenu politických následkov), zvýšenie minimálnej kvóty pre predaj benzínu na burze (v súčasnosti 15 percent, pričom sa hovorí o jej zvýšení na 17 percent) alebo povolenie vstupu bieloruského paliva na ruský trh.
zdroj:
https://meduza.io/en/cards/fuel-fallout

Záhadný nedostatok benzínu v RuskuAutor: angerfistt220 videní

Šokujúce ceny v RuskuAutor: bbkraj1 491 videní

Ceny aut v RuskuAutor: angerfistt565 videní

Sankcie na ruský ropný priemysel v rafinériiAutor: angerfistt83 videní

Porovnanie cien a životných nákladov v Rusku aAutor: ardzun2 119 videní

Ruská rafinéria spaľuje financie na vedenieAutor: angerfistt888 videní

Žigulíku došiel benzínAutor: angerfistt190 videní

Putin koktavo vysvetľuje, že v Rusku jeAutor: angerfistt370 videní

Ceny za potraviny v RuskuAutor: ardzun2 345 videní

Český študent žijúci v RuskuAutor: jano771 643 videní

Výbuch benzínky v DagestaneAutor: angerfistt8 795 videní

Sankcie na ruský ropný priemysel:Autor: angerfistt188 videní

František Drozd - Čadca - Kotleba - ĽudováAutor: sda932 videní

Rusko: Benzínka sveta, kde nemajú benzínAutor: angerfistt329 videní