Elektromobily začali už v 19. storočí. Potom ich zabil benzín

Elektromobily nie sú výmysel dneška. Prvé pokusy vznikali už okolo 1830–1840, použiteľnejšie elektrické vozidlá prišli po roku 1880 a okolo 1900 boli v mestách vážnou konkurenciou benzínu: tiché, čisté, bez smradu, vibrácií a štartovania kľukou. V rokoch 1897–1907 jazdili aj elektrické taxíky. Zlom prišiel po roku 1908, keď Ford Model T dramaticky zlacnil benzínové auto. Po roku 1912 pomohol spaľovákom elektrický štartér a elektromobily postupne ustúpili. Neprehral elektromotor. Prehrala batéria. Moderná elektromobilita je návrat starej myšlienky, ktorú technológia dobehla až o sto rokov neskôr.

zobraziť viac ↓