Wadi Rum - Jordánsko

Nádherná púšť Wadi Rum v Jordánsku. Wadi znamená v arabčtine vyschnuté riečisko, ktoré sa na jar zapĺňa vodou a slovu rum znamená vyvýšený, vysoký. Bola objavená pred tisícročiami pri ceste z Afriky do dnešnej Sýrie, Iraku, Iránu. Svedčia o tom skalné chrámy i vyryté symboly v skalách. Traduje sa, že v jaskyni Džabal Amúdu je ukrytá skala, na ktorej je vytesaná topografická mapa tejto oblasti, pochádzajúca z tretieho tisícročia pred naším letopočtom. Už vtedy objavili niektoré zázraky miestnej oblasti. Napríklad skryté pramene čistej vody, vytekajúce z puklín v masívoch - po daždi voda pomaly presakuje stovkami metrov pieskovca a keď narazí na tvrdú vrstvu granitu, nájde si cestu von.Už vtedy objavili niektoré zázraky miestnej oblasti. Napríklad skryté pramene čistej vody, vytekajúce z puklín v masívoch - po daždi voda pomaly presakuje stovkami metrov pieskovca a keď narazí na tvrdú vrstvu granitu, nájde si cestu von.Už vtedy objavili niektoré zázraky miestnej oblasti. Napríklad skryté pramene čistej vody, vytekajúce z puklín v masívoch - po daždi voda pomaly presakuje stovkami metrov pieskovca a keď narazí na tvrdú vrstvu granitu, nájde si cestu von. Počas 1. svetovej vojny, v roku 1917, povstali v Jordánsku Arabi proti nadvláde otomanských Turkov. Ich vodcom bol legendárny Lawrence z Arábie. Podarilo sa mu dobyť prístav Aquaba na juhu krajiny a dokonca i oslobodiť Damask v Sýrii, vzdialený štyristopäťdesiat kilometrov na sever, čím pomohol Angličanom blížiacim sa od Jeruzalema. Laurence bol púšťou Wadi ERum očarený. Na Lawrenceovu počesť nesie jeden z najkrajších skalných útvarov meno Sedem pilierov múdrosti - odkazuje na jeho knihu o Wadi Rume.
Mimochodom, film o anglickom dôstojníkovi, archeológovi a spisovateľovi s Petrom O’Toolom v hlavnej úlohe, ktorý si začiatkom šesťdesiatych rokov vyslúžil sedem Oscarov, sa nakrúcal práve tu. Jordánsko je pohostinná a bezpečná krajina, ktorá ale dopláca na blízkosť nepokojných regiónov, ako je Palestína, Izrael a Irak. Nárast návštevníkov zabrzdila najmä vojna v Iraku v roku 2003. V tom roku navštívilo púšť Wadi Rum okolo 30-tisíc turistov. O šesť rokov neskôr to už bol desaťnásobok.
Miestni obyvatelia, prirodzene, z turistiky žijú a prosperujú. Denne príde prinajmenšom desať autobusov návštevníkov, ktorým dajú sprievodcovia na výber rôzne dlhé prehliadkové okruhy na džípe či na ťave. Väčšina ponúka na konci vyhliadku na západ slnka, Môže prespať v pôvodnom beduínskom stane v tábore postavenom špeciálne pre turistov. Ale môže aj celú noc pozerať na fantastickú hviezdnatú oblohu sám.

zobraziť viac ↓