Solárne lietadlo

Vo Švajčiarsku aktuálne prebehol úspešne prvý testovací let. Solárne lietadlo, zatiaľ len prototyp, s označením HB-SIA vzlietlo rýchlosťou 35 kilometrov za hodinu a vystúpil do výšky 1000 m. Maximálna rýchlosť lietadla je 75 km / h.

Solárne lietadlo so sebou prináša hneď niekoľko zásadných konštrukčných prekážok. Predovšetkým, potrebuje vzniesť do vzduchu obrovskú plochu solárnych panelov, ktoré by dokázali napájať elektromotory.

Elektromotory zase musia bežať za všetkých okolností, teda nielen, keď slnko svieti naplno, ale aj pod mrakom a prípadne i v noci. K tomu je potreba kvalitný manažment napájania a tiež batérie (tie váži 450 kg).

Solárne lietadlo konštruktéra André Borschberga má rozpätie krídiel 63,4 metra, teda rovnako, ako niektoré dopravné lietadlá. Váži ale len 1600 kg a jeho krídla sú posiate 12 000 solárnymi článkami.

Na vývoji lietadla pracuje 50 ľudí zo šiestich krajín sveta. Tento rok má prebehnúť ďalší testovací let, ktorý overí schopnosť lietadla vydržať vo vzduchu plných 36 hodín, teda aj cez noc. Jednou z najzložitejších úloh bolo tiež vybalansovať neuveriteľne ľahké lietadlo tak, aby držalo rovnováhu tak pri štarte, tak aj pri lete.

upic

Dátum: 27.4.10 11:40

Autor: tigrica

Dĺžka: 4:15