Erwin Rommel - „Púštna líška“

Erwin Johannes Eugen Rommel, prezývaný „Púštna líška“ bol nemecký poľný maršal považovaný za jedného z najlepších poľných taktikov druhej svetovej vojny.
Preslávil sa ako veliteľ tzv. Divízie duchov počas ťaženia vo Francúzsku v roku 1940 a najmä neskôr ako veliteľ Afrikakorpsu počas bojov v severnej Afrike. Po porážke týchto síl bol menovaný do funkcie inšpektora Atlantického valu, kde ako jeden z vyšších nemeckých veliteľov čelil invázii.
Začiatkom roku 1941 Hitler zveril svojmu obľúbencovi velenie nad expedičnou formáciou posielanou do severnej Afriky („Nemecký africký zbor“, nem. Deutsches Afrika-Korps). Brilantná taktická vyspelosť a improvizácia v mnohých bitkách proti britskej 8. armáde v prostredí severo-africkej púšte mu ešte zvýšili vojenský kredit. Nemeckí a talianski vojaci pod jeho vedením ako aj nepriatelia na britskej strane ho začali s rešpektom nazývať púštnou líškou. Neskôr ho Hitler povýšil z generál-poručíka na poľného maršála, najmladšieho v nemeckej vojenskej histórii (vo veku 50 rokov). Rešpekt z Rommela bol taký veľký, že ofenzívu pri El Alamaine rozvinuli britské sily, práve za jeho neprítomnosti. Keď sa však vrátil, vybičoval svojich vojakov k takému tvrdému odporu, že niektorí britskí velitelia začali zvažovať prechod do dočasnej obrany, aby jednotky nabrali nové sily[1]. Po vylodení amerických vojsk v Alžírsku velil pomerne úspešnému útoku cez priesmyk Kasserine, kde spôsobil Američanom ťažké straty. Zhoršujúcu situáciu na severoafrickom bojisku však už nemohol zvrátiť. V máji 1943 sústredil nemecké a talianske vojská okolo prístavov Bizerta a Tunis. V zhoršujúcej situácii odletel za Hitlerom a žiadal ho o stiahnutie jeho vojsk. Hitler to odmietol ale nedovolil mu vrátiť sa do Afriky. Tam ho mal zastúpiť Jürgen von Arnim, ktorý bol nakoniec so svojim vojskom zajatý. Celkovo Spojenci v oblasti Tuniska zajali 275 000 talianskych a nemeckých vojakov. Bolo to dosiaľ najväčšie množstvo vojakov Osi, ktoré sa v priebehu vojny vzdalo.
19. marca 1944 podpísal Rommel spolu s ostatnými poľnými maršalmi prehlásenie o vernosti vodcovi. Počas vylodenia 6. júna 1944 bol Rommel na návšteve svojej rodiny v zázemí. Nepredpokladal totiž nepriateľské vylodenie za zlého počasia, ktoré v tej dobe panovalo na Atlantickom pobreží. Počas úvodnej fázy bojov tak nevelil svojim jednotkám priamo. Pri jednej z ciest neďaleko frontu bol 17. júna 1944 jeho automobil napadnutý britskou stíhačkou. Rommel utrpel viaceré ťažké zranenia, okrem iného aj niekoľkonásobnú fraktúru lebky, poranenie oka a otras mozgu.
Hitler bol presvedčeny že Rommel sa podielal na príprave jeho atentátu, a tak svojim pobočníkov, generálporučíka Wilhelma Burgdorfa a generálmajora Ernsta Maisela, ktorí mu dali na výber: buď bude súdený pre velezradu a jeho rodina bude prenasledovaná, alebo spácha samovraždu. Aby zabránil negatívnym dopadom na svoju rodinu, v prípade že by bol odsúdený pre velezradu, spáchal 14. októbra 1944 samovraždu kyanidovou kapsulou. Oficiálne bol za príčinu smrti vyhlásený infarkt spôsobený následkami zranení z 17. júla 1944. Následne bol zorganizovaný štátny pohreb, Rommel bol spopolnený aby sa nemecká vláda vyhla prípadnému podozrenia z travičstva.

upic

Dátum: 6.5.10 6:57

Autor: luki850i

Dĺžka: 4:46

Kategória: Ľudia

Tagy:

zobraziť viac ↓