Prechádzka po Galapágoch

Galapágy alebo predtým Korytnačie ostrovy (po španielsky Islas Galápagos) je ekvádorské súostrovie vo východnej časti Tichého oceánu asi 1 000 km západne od Ekvádoru. 19 ostrovov je sopečného pôvodu, niektoré sopky sú činné dodnes. Sú známe zvláštnymi druhmi zvierat, ktoré na ostrovoch žijú, napríklad prehistoricky vyzerajucími jaštermi a obrími suchozemskými korytnačkami.
Galapágy sa nachádzajú na rovníku, ktorý pretína ich najväčší ostrov Isabela. Súostrovie má rozlohu 7844 km2 a žije na ňom asi 13 000 obyvateľov. Súostrovie sa skladá z 13 väčších sopečných ostrovov (San Cristóbal, Isabela, Santa Fe, Genovesa, Floreana, Plaza Sur, Espaňola, Santa Cruz, Culpepper, Wenman, Marchena, Santiago, Pinta, Fernandina), 6 menších ostrovov (Darwin, Pinzón, Baltra, Rábida, Bartolomé a Seymour Norte) a vyše 100 skalnatých výčnelkov. Najväčší ostrov súostrovia je Isabela.
Galapágy sú ekvádorskou provinciou. Hlavné mesto provincie je Puerto Baquerizo Moreno na ostrove San Cristóbal. Ostrovy sú pre svoju jedinečnú faunu od roku 1934 národným parkom a od roku 1964 v tam pôsobí Výskumná stanica Charlesa Darwina (angl. Charles Darwin Research Station), ktorá sa špecializuje na ekológiu a evolúciu. Galapágy boli v roku 1978 zapísané na Zoznam svetového dedičstva UNESCO.

zobraziť viac ↓