Lovotics - robot schopný ľúbiť

Prinášame dôkaz, že heslo o tom, ako si lásku za peniaze nekúpite, patrí do smetí. Projekt vedcov z Univerzity v Singapure sľubuje uviesť na trh novú generáciu robotov schopných milovať a byť milovaný. Po továrenských, servisných a sociálnych robotoch tak prichádza na svet generácia strojov menom "lovotics". Názov odkazuje na anglický výraz pre lásku a presne tú užívateľom sľubujú.
Prototyp z Ázie je absolútny unikát na poli robotiky a pri zbežnom pohľade vyvoláva reakcie fascinácie aj odporu súčasne. Pozrime sa na koncept tohto frankensteinovského výtvoru trochu bližšie. Robot kopíruje MRI scany mozgovej aktivity a vykazuje umelo vytvorenú hormonálnu aktivitu. V "tele" mu kolujú zásoby dopamínu, oxytocínu, endorfínu a serotonínu, štvorice hormónov, ktoré sú u človeka zodpovedné za preciťovanie lásky, žiarlivosti, nudy či číreho šťastia.
Momentálna nálada robota závisí od jeho priamej interakcie s človekom za pomoci dotyku. Emócie ako radosť, smútok, prekvapenie, znechutenie, strach či zlosť dokáže vyjadriť pohybom. Ak sa napríklad myká zo strany na stranu, bojí sa. Poskakovanie hore dole zas značí spokojnosť.
V terajšej fáze projektu pripomína lovotics zdeformovaný ľudský mozog, čo nie je tvar, ktorý by ste mali chuť hladkať a láskať. Ale predpokladáme, že na tomto vonkajšom nedostatku ešte vedci popracujú...

upic

Dátum: 15.7.11 11:43

Autor: fastas

Dĺžka: 2:41