NPR Hrdovická

Vyhlásená v r. 1982, výmera je 30,0 ha. Geologické podložie tvoria spodnotriasové kremence (druhohory). Vlastné územie zaberá ostrý skalný hrebeň orientovaný v smere juhozápad-severovýchod ako aj priľahlé svahy. Nadmorská výška je v rozpätí 320 - 470 m n/m. Sklony svahov sú 10°-20°,
v hrebeňovej časti až okolo 40°. V hrebeňovej a podhrebeňovej časti sa nachádzajú nevyvinuté pôdne typy, najmä rankrová pôda, v južnej a juhovýchodnej časti na miernejších svahoch prevládajú podzolové pôdy. Pôdy sú silne skeletnaté(štrkovité až kamenité), piesočnaté, presychavé, plytké, alebo len mierne hlboké, minerálne veľmi slabé. Na kyslom kremencovom podloží sú v hrebeňovej časti lokality vyvinuté rastlinné spoločenstvá skalných stepí a lesostepí, prechádzajúce postupne nižšie pod hrebeňom do lesných spoločenstiev. Z drevín sa uplatňuje najmä dub zimný, v menšej miere breza, mukyňa, javor poľný, miestami cer. Z krovín sú zastúpené drieň, borievka ruža, hloh, bršlen, vtáčí zob, trnka. Na južných, juhozápadných svahoch sa miestami zachovali zvyšky starších dubových porastov. Svojím zložením sú typické pre viate piesky Záhorskej nížiny a len vzácne sa vyskytujú na kremencovom podloží v nižších polohách pahorkatín.
V severnej časti lokality na severozápadných svahoch sa nachádzajú spoločenstvá hrabových javorín na pôdach suťového charakteru.
V bylinnej vrstve sú najviac zastúpené cesnačka lekárska, veronika brečtanolistá, pľúcnik horský najmäkší. V spoločenstvách skalnej stepi a lesostepi v hrebeňovej a podhrebeňovej časti sa v bylinnej vrstve sa výraznejšie uplatňujú druhy kyslého charakteru ako sú: vres obyčajný, kručinka chlpatá, kručinka farbiarska, metlica krivoľaká a na menších plochách esteticky výrazný prutnatec metlovitý.
Mimoriadne významným druhom týchto spoločenstiev s pomerne vysokým zastúpením je subatlantický druh hrdobarka páchnuca, ktorá v pohorí Tribeč dosahuj východnú hranicu rozšírenia a na Slovensku sa inde nevyskytuje.
V živočíšstve je významné zastúpenie chránených druhov jašterice obyčajnej a jašterice zelenej.
Z motýľov tu žije vidlochvost feniklový. Okrem uvedeného je územie významné i z hľadiska krajinárskeho, ako výrazne vystupujúci ostrý skalný hrebeň v okolitej mierne modelovanej krajine.

upic

Dátum: 14.3.12 15:54

Autor: priroda

Dĺžka: 3:13

zobraziť viac ↓